Back To Top
پروفیل‌های لاستیک‌دار و الزامات رعایت اصول تولید آنها
اشاره
در حوزه تولید صنعت پنجره دوجداره یو.پی.وی.سی همواره شاهد آن هستیم، که تولیدکنندگان بی‌خبر از بایدها و نبایدهای تولید پنجره، محصولاتی غیر استاندارد روانه بازار می‌کنند. اینکه عدم رعایت سازوکار لازم تولید پنجره استاندارد، به جهت کسب سود بیشتر است یا به واسطه عدم آگاهی، بماند!
به هرحال، اینکه پنجره‌ای با رعایت کلیه ملزومات و استانداردهای لازم تولید شود و تمامی جزئیات آن به درستی رعایت شود نشانه‌ای است از آگاهی، و پرواضح که عدم رعایت استانداردها و در نتیجه محصول بی‌کیفیت حاصل از آن، نشان از فقدان دانش فنی تولیدکننده دارد!
صنعت جوان در و پنجره یو.پی.وی.سی به ظاهر، صنعتی کم زحمت و آسان می‌نماید، اما این تنها یک روی سکه است. چراکه پنجره‌ها تنها به ظاهر شبیه یکدیگرند اما در نوع، جنس، کیفیت، استاندارد، استحکام و... بسیار متفاوت هستند .پنجره استاندارد، چه در بحث تولید و چه در مقوله نصب، از ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی برخوردار است که آگاهی از آنها، چیزی نیست جز دانش فنی!


چندی است استفاده از پروفیل‌های لاستیک‌دار در بازار ایران رواج یافته و به دلیل راحتی و سرعت بالا در فرآیند تولید، بسیار مرسوم شده است .اما آنچه که در این میان نادیده گرفته شده و مورد توجه قرار نگرفته آسیب‌های احتمالی استفاده از این پروفیل‌ها، در صورت فراهم نیاوردن شرایط مناسب تولید آن می‌باشد.


این امر خطری است که می‌تواند ضربه مهلکی را در بلندمدت به صنعت پنجره‌های دوجداره یو.پی.وی. سی وارد کند و امید است با درج این مقاله و همچنین واکنش مناسب انجمن‌ها، ارگان‌ها و ... تمهیداتی برای حل این مشکل صورت پذیرد.


لاستیک پروفیل‌های لاستیک‌دار معمولا از نوع TPV است، این نوع لاستیک قابلیت جوش پذیری داشته و در عین حال از دو بخش نرم و سخت تشکیل شده است. به گونه‌ای که قسمت سخت در پروفیل قرار گرفته و هنگام جابه‌جایی، برش، تراش یا جوش مانع جابه جایی لاستیک در شیار می‌شود و قسمت نرم آن در بیرون قرار گرفته و وظیفه آب‌بندی و هوابندی را بر عهده دارد. مزیت این سیستم همانطور که قبلا اشاره شده افزایش سرعت تولید و کاهش تعداد نیروی انسانی در خط به علت حذف فرآیند لاستیک زنی به پنجره می‌باشد؛ ولی در صورتی که اصول تولید رعایت نشود، خود این امر باعث از بین رفتن آب‌بندی و هوابندی پروفیل شده و می‌تواند با ازبین بردن اصلی‌ترین مزیت پنجره‌های دوجداره که همان عایق‌بندی صوتی و حرارتی است، باعث ایجاد نگرش منفی در مصرف کننده نسبت به پنجره‌های یو.پی.وی.سی شود.
چگونه آب بندی پروفیل‌ها در این نوع لاستیک‌ها آسیب می‌بینند:
1. نوع لاستیک مورد استفاده: نوع لاستیک مورد استفاده بایداز نوع tpv باشد. در صورتی که از هر گونه لاستیک مشابه مانند tpe ، sebs، sebsیا pvc استفاده شود، ممکن است تحت شرایط مختلف مانند واردآمدن ضربه یا شرایط جوی مختلف، به آب بندی و هوابندی پنجره آسیب جدی وارد شود (با توجه به مفصل بودن این بحث از ذکر آن در این مقاله صرف نظر شده است و در فرصتی دیگر به آن پرداخته خواهد شد)

2. تراش مولیون: در هنگام تراش دادن پروفیل‌های مولیون، اگر از تیغچه مناسب پروفیل‌های لاستیک‌دار استفاده نشود، به احتمال فراوان لاستیک درزگیر لطمه دیده و عملا آب‌بندی در این نقاط نیز با آسیب جدی مواجه خواهد شد )تصویر شماره1 (. بنابراین استفاده از تیغچه مخصوص پروفیل لاستیک‌دار الزامی است.
3. گوشه تمیز کن: گوشه تمیزکن‌ها به دو نوع CNC و PLC تقسیم میشوند. در انواع CNC، در صورت برخورداری از جوش مناسب، عموما سیستم پیشرفته تمیزکن مانع از بروز مشکل در محل مذکور می‌شود. اما شرایط کار هنگام استفاده از گوشه تمیزکن‌های PLC، همانند مرحله تراش مولیون خواهد بود. بدین معنا که بدون استفاده از تیغچه ‌های مناسب محل قرارگیری لاستیک آسیب خواهد دید، و به کاهش آب‌بندی آن منجر خواهد شد. (تصویر شماره 2)
4 جوش: حین فرآیند جوش، جزء سخت لاستیک به علت فشرده بودن و قرار گرفتن داخل شیار به خوبی جوش می‌شود؛ اما قسمت نرم آن به علت عدم مهار شدن از سویی وهمچنین بالا آمدن زائده‌های جوش عملا، نه تنها جوش نمی‌شود بلکه یک برآمدگی در آن منطقه، به خاطر جوش ایجاد می‌کند که مانع بسته شدن کامل پنجره در محل گوشه و نهایتا عدم آب‌بندی بازشو نسبت به قاب شده و خاصیت عایق پذیری پنجره را در مقابل باد و باران و صدا از بین می برد. فرآیند جوش این پروفیل‌ها همانطور که اشاره شد، با هر دستگاه و در هر شرایطی امکان‌پذیر نبوده و مستلزم رعایت چند مورد می باشد که عبارتند از:

1. استفاده از دستگاه جوش مخصوص پروفیل لاستیک‌دار

2. استفاده از قالب های مخصوص جوش پروفیل لاستیک‌دار

همانطور که اشاره کردیم دلیل عدم آب‌بندی پنجره در محل‌های جوش، عدم جوش‌پذیری بخش نرم لاستیک و همچنین حالت برآمده آن، به علت برآمدگی جوش پروفیل پی.وی.سی است. این امر علاوه بر عدم امکان جوش لاستیک، امکان پاره شدن لاستیک را به علت دوجزیی بودن تسهیل می ‌کند.

برای مرتفع ساختن این امر باید تمهیداتی اندیشیده شود که از باز ماندن یا برآمدگی حاصل از جوش در این محل جلوگیری شود. با توجه به آزاد بود لاستیک در محل جوش،این امر مستلزم اعمال تمهیداتی برای مهار کردن همزمان پروفیل و لاستیک در محل جوش می‌‌باشد. این کار در محل نشیمنگاه پروفیل به آسانی و توسط قالب مخصوص قابل اجرا بوده و البته در اکثر دستگاه ‌های جوش می‌توان از این سیستم استفاده کرد. (تصویر شماره 3)
اما آنچه قابل مدیریت در دستگاه‌های معمولی نیست بخش آزاد پروفیل می‌باشد که توسط هیچ ابزاری مهار نشده و به صورت آزاد باقی مانده است. برای رفع این مشکل دستگاه‌های جوش لاستیک طراحی و به بازار عرضه شده‌اند. این دستگاه‌ها مجهز به یک سیستم پرس می‌باشند که پس از اجرای عملیات جوش و حین خنک شدن وارد عمل شده و محل لاستیک را با قدرت معین پرس می‌کنند، تا علاوه بر جوش دادن لاستیک و مهار برآمدگی پروفیل، آن را با سایر قسمت‌های لاستیک در طول پروفیل مهار کند؛ بدین ترتیب افزون بر مهیا شدن آب‌بندی در محل جوش با سایر قسمت‌ها، امکان تمیزکاری زائده‌های آن نیز با گوشه‌تمیزکن به آسانی وجود خواهد داشت. (تصویر شماره های 4 و 5)
اطلاعات تماس
+98 21 8860 90 00
تهران - خیابان یوسف آباد
انتهای خیابان 66 - پلاک 38
©2016 Homareshtan, All Right Reserved
گفتگوی آنلاین
هیچ اپراتوری در حال حاضر آنلاین نمی باشد
لطفا پیغام خود را گذاشته تا در اسرع وقت به آن رسیدگی و در صورت لزوم با شما تماس گرفته خواهد شد