Back To Top
جزئیات خبر
بازدید وزیر صنعت ،استاندار استان لرستان ، نماینده و فرماندار الیگودز از واحد صنعتی همارشتن
محسن صفایی، مدیرعامل شرکت همارشتن یکی از راهکارهای برون رفت شرکت های تولیدکننده صنعت پلاستیک از تنگناهای اقتصادی را توجه به نیاز بازار و تولیدات متنوع به جای تک محصولی می داند.
رویکرد چند محصولی؛ راهبرد برون رفت از رکود اقتصادی/ به بهانه بازدید وزیر صنعت از همارشتن
به گزارش اینپیا، (دوشنبه 4 اردیبهشت 1396) وزیر صنعت، استاندار لرستان و نماینده و فرماندار الیگودرز از واحد همارشتن که یکی از 10 واحد تولیدی برتر استان لرستان است، بازدید کردند.

برای دریافت ماوقع بازدید وزیر و همچنین معرفی بیشتر همارشتن، خبرنگار اینپبا با محسن صفایی، مدیرعامل این شرکت گفتگویی کرده که شما را به مطالعه آن دعوت می کنیم:

- آقای مهندس! بازدید وزیر صنعت از همارشتن با چه هدفی انجام شد؟

بازدیدی که دیروز وزیر صنعت از واحد همارشتن انجام داد، در حاشیه افتتاح چند واحد در منطقه مثل کارخانه سیمان و بازدید از کارخانه فر و آلیاژ و شهر صنعتی ازنا و اولین بازدید آنها از کارخانه همارشتن بود.

همارشتن یکی از 10 کارخانه برجسته استان لرستان است معمولا وقتی مقامات به این منطقه می آیند از واحد ما هم به عنوان یک واحد تولیدی موفق، بازدید انجام می دهند. در بازدید روز گذشته هم از مقامات محلی، بازوند، استاندار لرستان، خدابخشی نماینده شهرستان الیگودرز بودند و فرماندار و مقامات محلی، وزیر صنعت راه همراهی می کردند.نظر وزیر بعد بازدید از واحد همارشتن چه بود؟

به دلیل همراهی یک تیم خبرنگار همراه آقای نعمت زاده، ایشان در پایان بازدید از همارشتن در جمع خبرنگاران، واحد ما را با معیارهای امروزی و همچنین با کیفیت اروپایی، دارای گواهینامه های بین المللی دانست که در منطقه ای محروم در حال تولید است و جزو موفق هاست. وزیر صنعت همچنین گفت: هر چند ما می دانیم که این واحد سرمایه در گردش کافی این شرکت ندارد ولی هیچ بدهی به افراد و اشخاص و تأمین اجتماعی و کارگر ندارد پس باید شرکت هایی که با مشکل مواجه هستند در منطقه باید دید با چه پشتکاری کار خودشان را انجام بدهند.

بخشی از حرف های وزیر برای ما ارزشمند بود اما می توان بخشی از این حرف ها فرافکنی باشد برای وضعیت نه چندان مطلوب اوضاع صنعت کشور.

- با توجه به رکود اقتصادی سال های اخیر، واحد همارشتن چه راهی را برای برون رفت از این مشکلات انتخاب کرد؟

ما در سال گذشته (1395) یک نوآوری کردیم. همارشتن یک واحد چند محصوله است ولی تقریبا پارسال به دلیل تداوم رکورد ساخت مسکن؛ یعنی جایی که محصولات ما آنجا استفاده می شود، یک محصول جدید تعریف کردیم. ما دست به تولید عایقی رطوبتی زدیم تا بتوانیم سهمی از یک بازار جدید را کسب کنیم که نسبتا هم موفق بودیم چون توانستیم با 2 استاندارد آمریکایی و آلمانی دریافت کنیم و در عرض چند ماه، یکی از تولیدکنندگان مطرح این محصول شویم.

مشتری ما که متروها هستند را موفق شده ایم جذب کنیم. یکی از راهکارهای برون رفت از مشکلات شرکت هایی که همیشه روی تک محصولی کار می کنند تنوع بخشیدن به تولیدات است. یعنی اگر قرار باشد که به خودشان فکر نکنند و محصول جدیدی را در بازار ندهند، طبیعتا از بین خواهند رفت. همان طور که می دانید همارشتن اولین تولید کننده پروفیل در کشور است و پس از ما 54 کارخانه آمدند و به تولید پروفیل UPVC پرداختند. اما حالا 45 شرکت از آنها طی سال های 94، 95 تعطیل شدند و در حال حاضر تنها 10 شرکت با کمتر از نصف ظرفیت در حال فعالیت هستند.

ما به دلیل اینکه رقبا زیاد شده اند در 10، 12 سال گذشته، فکر کردیم به موارد دیگر تا با تولید محصولات جدید، خودمان را از تنگنای رکود، عبور دهیم. منظور من این است که اگر صرفا روی پروفیل کار کرده بودیم، سرنوشتی جز سرنوشت این 45 واحد که تعطیل شده اند نداشتیم و کاری که هوشمندانه برخورد کردیم که امروز سر کار هستیم و در شرایط وانفسای اقتصادی کشور داریم نفس می کشیم ولی با این ترفند توانستیم خودمان را اداره کنیم.

- آیا واحد شما از سیاست های اقتصادی سال های گذشته لطمه خورد؟

بله، یکی از اشتباهاتی که این دولت انجام داد، آزادسازی واردات تولیدات که نمونه استاندارد با کیفیت داخلی داشت، مثل پروفیل های UPVC که راه ورود آن بعد از توافقنامه ترجیحی با ترکیه، به ایران باز شد و اگر این اشتباه راهبردی اتفاق نمی افتاد، بسیاری از واحدهای داخلی، به تعطیلی کشیده نمی شدند.

- در مورد سابقه تأسیس و تولیدات همارشتن، کمی توضیح می دهید؟

شرکت همارشتن یک شرکت 26 ساله است و در سال 1370 به اسم نساجی همارشتن فعالیت خود را با تولید کیسه های PP که مورد مصرف آرد و غلات است شروع کرد.

ما سال 1383 طرح توسعه ای را تعریف کردیم که ماشین تولید پروفیل UPVC را وارد و تولید این پروفیل را آغاز کنیم. بلافاصله ماشین آلات را از کراس ما فای آلمان آوردیم و در سال 1384 محصولات پروفیل UPVC را به بازار ارائه کردیم. چون در تولید و صادرات کیسه های PP به کشورهای CIS و منطقه صاحب تجربه بودیم، از همان ابتدا، روی صادرات پروفیل کار کردیم و این باعث شد که همارشتن سال 1386 و 1387 به عنوان صادرکننده نمونه استانی برگزیده شود.

ما پروفیل های UPVC را به کردستان عراق و تاجیکستان و قرقیزستان و آذربایجان و ارمنستان و کشورهای مختلف صادر می کردیم ولی متأسفانه بعد از ما تولیدکننده های کم کیفیت با نصف قیمت و با کیفیت 5 برابر پایین تر از ما آمدند و بازار را از ما گرفتند که بعد از آنها هم، ترک ها با قیمت پایین تر و البته کیفیت پایین تر، جانشین تولیدات کم کیفیت ایرانی ها شدند. در حالی که تعداد زیادی تولیدکننده پروفیل برجسته ایرانی در این کشور فعالیت داشتند.

هر چند آن بازارها را از دست دادیم ولی به دلیل اینکه تأکید ما روی کیفیت بود در ایران توانستیم جزو پروفیل ممتاز قرار بگیریم و به همین دلیل بازار داخلی ای برای ما ایجاد شد که صادرات، معنی خود را از دست داد.

یکی از دیگر کارهایی که کردیم این بود که در راستای فرهنگ سازی استفاده از پروفیل UPVC بالاجبار کارخانه پنجره سازی را راه اندازی کردیم تا بتوانیم خودمان در پروژه هایی شرکت کنیم که در آن زمان سازندگانی که این پروفیل را نمی شناختند را با این محصول آشنا کنیم و در واقع جذابیت حضور در پروژه ها با وجود اینکه کار خیلی سختی هم بود، باعث شد که ما به یک منابع جدیدی از بازار کشور مثل برج ها و ساختمان های مرتفع، مجتمع ها و شهرک های ویلایی دست پیدا کنیم.

سال 1386، خط شیت PVC را وارد کردیم که این خط شیت PVC هم با تکنولوژی کراس ما فای بود. در واقع سعی کردیم ورق های PVC را جایگزین ورق های چوبی MDF کنیم ولی چون خودمان مثل وضعیت تبدیل کالای مواد خام به محصول نهایی مثل پروفیل که به پنجره تبدیل می شود باز برای همین ورق ها، کارخانه کابیت سازی را ایجاد کردیم و ورق های همارشتن را در بازار می فروختیم و بخشی از آن را صادر می کردیم و بخشی از آن ها را به کابینت تولید می کردیم.

در سال 1387 یک خط تولید WPC چوب پلاست ایجاد کردیم که با آن بخشی از متریال دیوارپوش و قرنیز را تولید می کند و به این وسیله به تنوعی از ورق ها در ضخامت های مختلف رسیدیم.

همچنین به سمت تولید ورق های (نرم و تراسپارنت) رفتیم که در کارخانجات به جای پرده های بین سالنی و به جای در استفاده می شود یا ورق های (ریجید و ترانسپارنت) که جای شیشه در داخل استفاده می شود و همچنین ورق های رنگی و ورق های با طرح های چوبی که بعضی از این ورق های 3 میلی متر را با فرم دادن، به عنوان سقف کاذب، کاربردی کردیم و این روند تنوع محصولات را ادامه دادیم.

تا سال 1395 که ابتدای سال استارت پروژه تولید ژئوممبران را زدیم و با جمع آوری اطلاعات توسط کارشناس های شرکت توانستیم در اردیبهشت 1395 ژئوممبران را تعریف کنیم و این ورق های ما که عایق رطوبتی هستند برای آب بندی تونل ها و گودال و فونداسیون و استخرها استفاده می شود که آن هم تنوعی دیگری مثل ضخامت های مختلف و یک محصول دیگری که از آن تولید کردیم، ورق های دو لایه PVC ژئوممبران است که برای روف گاردن استفاده می شود یعنی سقف های ساختمانی که باغچه می کنند.

در همین راستا، در مورد کفپوش های PVC به صورت تایل و رول، استارت کرده ایم که ظرف دو ماه آینده بتوانیم آن کار را پیش ببریم و ضمن اینکه امیدوارم در نیمه دوم سال 1396، بتوانیم ورق های (ماربل شیت) را که در واقع ورق های طرح سنگ هست را برای دیوار پوش در ابعاد 2 متر در 3 متر در نیمه دوم سال تولید آن را شروع کنیم.

- با تشکر از شما و آرزوی موفقیت برای همارشتن

متن کامل در: http://inpia.ir/shownews/7367


اطلاعات تماس
+98 21 8860 90 00
تهران - خیابان یوسف آباد
انتهای خیابان 66 - پلاک 38
©2016 Homareshtan, All Right Reserved
گفتگوی آنلاین
هیچ اپراتوری در حال حاضر آنلاین نمی باشد
لطفا پیغام خود را گذاشته تا در اسرع وقت به آن رسیدگی و در صورت لزوم با شما تماس گرفته خواهد شد